Giełda papierów wartościowych to niemal wymarzone miejsce dla wszystkich tych, którzy lubią zarabianie z posmakiem ryzyka, czy też wręcz okraszone nutką hazardu. Aczkolwiek w przypadku inwestycji giełdowych łut szczęścia nie jest tak istotny jak w typowym hazardzie.

Tutaj zdecydowanie większą rolę odgrywają twarde fakty, który znajdują swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Więcej…

Przedmioty kolekcjonerskie, podobnie jak dzieła sztuki, wiążą się z emocjami. Inwestycja w dzieła sztuki to inwestycja w piękno, a w kolekcje - to sentyment.

Wartość przedmiotu często zależy od jego historii, na przykład długopisy lub wieczne pióra - ile jest wart długopis, którym Wałęsa podpisał porozumienie kończące strajk w Stoczni Gdańskiej, a ile taki sam, tyle że zwykły długopis z tego okresu?

Więcej…

Sposobów inwestowania jest wiele. Jednym z najbardziej popularnych jest Giełda Papierów Wartościowych. Grać na giełdzie można długoterminowo lub krótkoterminowo, np. opierając się na spekulacjach.

Oczywiście dużo więcej zwolenników ma inwestowanie zorientowane na szybki zysk. Jednak tu potrzebne są duża wiedza oraz intuicja. Lokowanie pieniędzy w złoto, jest niemal równie popularne, co trzymanie ich w akcjach spółek giełdowych.

Więcej…
Oszczędności a zyski

Oszczędności a zyskiPrzyzwyczailiśmy się już, że płacimy podatki od wszystkiego: od nieruchomości, psa, jedzenia, czy nowych towarów, a także od oszczędności.

Podatek od dochodów kapitałowych, zwany też podatkiem Belki wynosi obecnie aż 19% od uzyskanego dochodu. Dla polskiego rządu wydaje się być oczywiste, że skoro obywatele się bogacą, to powinni zasilać budżet państwa na wszelkie możliwe sposoby. Jednak takie myślenie ludzi jest strasznie uproszczone i jednostronne.

Weźmy za przykład przeciętnego Kowalskiego, który ciężko pracuje, żeby w przyszłości kupić sobie wymarzone mieszkanie. Załóżmy, że w 2011 roku, udało mu się kosztem wielu wyrzeczeń i oszczędnego trybu życia uciułać 10000 polskich złotych. Całkiem spora sumka, jednak z racji że myśli o własnym lokum, nie może ich zainwestować w coś, co przyniesie mu odpowiednie zyski (bo nie wiadomo, czy za jakieś pół roku nie znajdzie okazjonalnej oferty, z której warto by było skorzystać, korzystając z odłożonej kwoty i uzupełniając ją kredytem hipotecznym).

  • Lokaty oszczędnościowe
  • Rachunki oszczędnościowe

Dlatego też składa te pieniążki na bezpiecznej i stosunkowo o krótkim terminie zobowiązań lokacie. Przyjmijmy, że jej oprocentowanie w skali roku wynosić będzie magiczne 6% brutto. Zakładam, że jest to całkiem realny scenariusz, więc przejdźmy teraz do obliczeń zysku pana Kowalskiego.

Więc trzymając ów 10000 złotych na lokacie, zarobi w skali roku aż 600 złotych. Z czego oczywiście zostanie mu potrącony podatek Belki, czyli 19% uzyskanego dochodu, który w przeliczeniu wyniesie jakieś 114 złotych. Tak więc portfel naszego Kowalskiego będzie grubszy o 486 złotych.

Jednak czy rzeczywiście taka kwota zasili jego dochód? Fizycznie tak. Będą się zgadzać i kwoty i nominały, ale wartość nie tylko tych odsetek z lokaty, lecz również całej odłożonej kwoty 10000 złotych straci na wartości poprzez ciągły wzrost cen produktów i usług, zwany potocznie inflacją, a kształtujący się na poziomie 4% (w zaokrągleniu).
Tak więc od uzyskanej kwoty powinniśmy jeszcze odliczyć wartość inflacji, czyli bagatela 419,44 złotych. Tak więc w porównaniu, z wartością pieniędzy z 2011 roku, a obecnego końca 2012, nasz Kowalski rzeczywiście zarobił 66,56 złotych za cały rok trzymania pieniążków na lokacie.

Podsumowując, Kowalski:

  • Zarobił 600zł na lokacie (10000zł.*6%=600zł.),
  • Z tego odliczono mu 114 zł podatku (600zł.*19%=114zł.),
  • Więc fizycznie zostało mu 486 zł zysku (600zł.-114zł.=486zł.),
  • Jednak podczas tego roku wartość jego wszystkich pieniędzy zmniejszyła się o 4% w wyniku inflacji (10486zł.*4%=419,44zł; 10486zł - 419,44zł=10066,56zł),
  • I tak oto rzeczywisty dochód w 2012 roku został zwiększony o bagatela 66,56 złotych.
 
Studiowanie biotechnologii

Studiowanie biotechnologiiBiotechnologie jako kierunki studiów na wyższych uczelniach w Polsce takich jak Uniwersytety, Akademie Medyczne czy Akademi

Kształtujące podróże, czyli zmiany i możliwości rozwojowe

Kształtujące podróżePodróże są jedną z najciekawszych form spędzania wolnego czasu, okres wakacyjny staje się najszerzej rozumiana możliwością korzysta

Ograniczanie zbywalności udziałów spółki z o.o. - prawo pierwokupu a pierwszeństwo nabycia

SpółkaDo podstawowych praw wspólników należy swoboda w rozporządzaniu swoim udziałem. Polskie prawo nie przewiduje możliwości, by ograniczyć uprawnienia w zakresie

Copyright ©  ISE